Krakow

Sierpień różnorodności i wspólnoty w Krakowie

Warsztaty dla dzieci, spacery z przewodnikiem, koncerty, karty pracy dla najmłodszych – sierpień będzie należał do projektu Orfeo & Majnun, który zamieni Kraków w prawdziwą stolicę różnorodności, zabawy i buzującego życia pochodzącego z odmiennych kultur. Międzynarodowy projekt skupia się na wieloelementowym programie wspierającym łączenie pokoleń, pełnym wspólnej zabawy i nauki, a to wszystko w przestrzeni wielokulturowego miasta.

Międzynarodowy projekt Orfeo & Majnun został zainspirowany dwoma mitami, które stanowią dziedzictwo dwóch kultur: Wschodu i Zachodu. Orfeusz i Eurydyka oraz Leila i Majnun to dwie historie, które choć różne, wychodzą z podobnych założeń. Miłość, tęsknota, smutek, nadzieja – niezależnie od szerokości geograficznej, niezalenie od kultury, pochodzenia czy kolory skóry, zawsze smakują tak samo: dodają skrzydeł lub boleśnie sprowadzają na ziemię.

„Przeniesiony z ubiegłego roku projekt Orfeo & Majnun wraca w nowej formie i jesteśmy bardzo dumni z kształtu, jaki przybrał. Koncepcja Orfeo jest bardzo bliska naszym ideałom: opiera się na łączeniu ludzi, stawianiu wspólnego mianownika między kulturami i przekonaniami” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF. „Ta wspaniała idea różnorodności przybierze konkretny kształt podczas licznych spacerów szlakiem wielokulturowości w Krakowie, warsztatów i zajęć dla najmłodszych czy wreszcie – podczas wspólnych tańców na Kraków Culture Summer, czyli nowym letnim wydarzeniu w Krakowie, które w sierpniu odbędzie się Parku Jordana”.

Projekt, składający się w wielu elementów łączących różne grupy wiekowe, porusza różne wątki i opowiada wiele historii, które przez cały sierpień będą wybrzmiewać w każdym zakątku miasta. Tegoroczna odsłona projektu zobrazowana jest zdjęciami z sesji, na których oprócz kolekcji Grey Mouse zaprojektowanej przez Martę Pilas, absolwentkę Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU, ujrzymy maski i kukły zwierząt stworzone przez Rogera Titleya i Vero Schürr. Efekty sesji można zobaczyć zarówno na wystawie na Zgody 7 (dostępna do 19 września 2021), jak i w szklanych ekspozytorach umieszczonych w przestrzeni miasta.