Krakow

Folkowe brzmienia w parku Jordana

Recycling Band jest krakowskim zespołem założonym w 2011r. grającym na własnoręcznie wykonanych instrumentach z odpadów (znanych również pod nazwą Recycling Instruments). Pasją członków zespołu jest muzyka a ich działalności przyświeca misja – zwrócenia uwagi na problem z segregacją i przetwarzaniem odpadów a tym samym promocja idei związanych z recyclingiem i ochroną środowiska. Koncert zespołu odbył się 15 sierpnia w parku Jordana. 

20 sierpnia, na małej scenie Orefo & Majnun od godziny 18.00 pojawiały się zespoły, które w swojej twórczości odwołują się do ludowych korzeni, podkreślając piękno i różnorodność naszej kultury.

Pierwsza wystąpiła Asia Nawojska – przy akompaniamencie fortepianu i instrumentów smyczkowych wprowadziła nas w magiczny świat łączący muzykę klasyczną z alternatywną i folkową. Artystka, laureatka I miejsca na 53. Studenckim Festiwalu Piosenki, znana jest z poruszających utworów opowiadających o ludziach i zdarzeniach nieuchwytnych.

Z kolei do zabawy i hulanek porwali nas energetyczni muzycy z kapeli Tęgie Chłopy, czerpiący inspirację z tradycji Kielecczyzny w jej oryginalnej formie. Cały repertuar opiera się na utworach grywanych dawniej przez kapele na wiejskich zabawach i imprezach. Dodatkowo atmosferę do czerwoności rozgrzała radosna sekcja dęta: trąbki, tuby i klarnet.

Na zakończenie o godzinie 20.00 zaprezentowała się grupa Chłopcy Kontra Basia, o której pasjonaci przenikania się tradycji z nowoczesnością z pewnością już słyszeli. Pięcioosobowa ekipa składa się z czterech muzyków oraz charyzmatycznej wokalistki. Tytułowa Basia to mistrzyni tworzenia barwnych, muzycznych opowieści opartych na motywach i gawędach ludowych, doprawionych współczesnym akcentem jazzowym.